2023-08-23 14:48:55

UURING: Välismaised talendid koliksid töö nimel pigem Soome kui Eestisse

23.03.2021

Välismaised talendid koliksid töö nimel pigem Soome kui Eestisse

Maailma tööturg on teinud aasta jooksul võimsa arenguhüppe ning teatud sektorite ettevõtted liikunud järjest enam asukohavaba töö suunas. Nii ongi suurenenud nende tööde osakaal, kus välisriigi tööandja heaks töötamiseks ei peagi enam tingimata oma koduriigist ära kolima. Ka töötajate valmisolek töö nimel kolida on läbi aastate märkimisväärselt vähenenud.

Kui 2014. aastal olid rahvusvahelise uuringu Decoding Global Talent andmetel pea kaks kolmandikku (64%) töötajatest üle maailma valmis töö nimel kolima, siis 2018. aastal langes näitaja 57%-le ja 2020. aastal juba hoopiski 50%-le. Eestile kui sihtriigile tähendab taoline trend aga seda, et konkurents rahvusvaheliste talentidele muutub järjest karmimaks.
Talentide silmis on maailma ihaldusväärseim sihtriik Kanada

Ülemaailmsele tööturu-uuringule Decoding Global Talent 2021 vastas üle 200 000 töötaja 190 riigist, seega annab see väga hea ülevaate, kuhu suunas rahvusvahelised talendid vaatavad ja mida oma tööelu puhul väärtustavad.

Pärast kuute aastat järjest maailma eelistatuima sihtriigi tiitli hoidmist, on Ameerika Ühendriigid nüüdseks troonilt tõugatud ja nihkunud teisele kohale.

Rahvusvaheliste talentide silmis on nüüd nende esimeseks valikuks, kuhu töö nimel kolida, hoopis Kanada. Kolmandaks hindasid töövõtjad ihaldusväärseks sihtriigiks Austraalia.

Esikümne ihaldusväärseima sihtriigi sekka jõudsid veel ka Saksamaa (4. koht), Suurbritannia (5.), Jaapan (6.), Šveits (7.), Singapur (8.), Prantsusmaa (9.) ja Uus-Meremaa (10.).
Kuhu on rahvusvahelised talendid valmis töö nimel kolima
London köidab endiselt

Maailma ihaldusväärseimaks linnaks, kus talendid ennast heameelega tööd tegemas näeksid, valiti taaskord London. Teisele kohale kerkis Amsterdam ning kolmandale kullasära ja rikkuse poolt tuntud Dubai.

Linnade esikümnesse mahtusid veel maailma erinevates otstes paiknevad kohad nagu Berliin, Abu Dhabi, Tokyo, Singapur, New York, Barcelona ja Sydney. Neist suurima languse kohtade arvestuses on läbi teinud New York, mis kukkus 2018. aastaga võrreldes tervelt kuue koha võrra.

Eestile lähim ihaldusväärne linn, kuhu soovitakse töö nimel kolida, oli Stockholm, mis saavutas edetabelis 29. koha.

Eesti Baltikumi võrdluses parim, kuid Skandinaaviast jääme kaugele maha

Riikide võrdluses saavutas Eesti seekord 79. koha, mis on üheteistkümne koha võrra kehvem tulemus kui 2018. aastal. Sellegipoolest on tegu Balti riikide seas kõrgeima tulemusega, sest nii Läti kui ka Leedu jäävad meie selja taha – Leedu on kukkunud 93. kohale (2018. aastal 67. koht) ja Läti 96. kohale (2018. aastal 72. koht).

Eesti valisid ihaldusväärseks sihtriigiks paljud Soome, Läti ja Leedu vastajad, mis peegeldab tõenäoliselt ka tagasirännet. Lisaks oli suurem huvi Eestis töötamise vastu ka Valgevenes, Venemaal, Itaalias, Ungaris, Rootsis ja Nepaalis.

Uuringu tulemustest joonistub siiski välja, et Skandinaavia riigid on endiselt meist talentide meelitamisel rohkem kui kolm korda eelistatumad – võrreldes Eesti 79. kohaga, leiame Soome 22. kohalt ja Rootsi lausa 17. kohalt.

Maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabel, kus rahvusvahelised talendid töötada sooviksid:

 
1. Kanada
2. Ameerika Ühendriigid
3. Austraalia
4. Saksamaa
5. Suurbritannia
6. Jaapan
7. Šveits
8. Singapur
9. Prantsusmaa
10. Uus-Meremaa
11. Itaalia
12. Lõuna-Korea
13. Araabia Ühendemiraadid
14. Holland
15. Austria
16. Hispaania
17. Rootsi
18. Belgia
19. Malaisia
20. Norra
21. Hiina
22. Soome
79. Eesti
93. Leedu
96. Läti

Decoding Global Talent on rahvusvaheline tööturu-uuring, mille viisid 2020. aastal läbi Boston Consulting Group ja maailma juhtivaid tööportaale ühendav võrgustik The Network, kuhu kuulub ka Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee. Uuringus osales 208 807 töövõtjat 190-st riigist ja uuringu eesmärk oli mõista nii talentide valmisolekut töö nimel kolida välisriiki kui ka õppida juurde uusi oskusi. Rohkem kui kaks kolmandikku uuringus osalenutest (71%) olid kõrgharidusega.