Selgusid maailma kõige populaarsemad sihtkohad töötamiseks
BCG, The Network ja The Stepstone Group’i läbi viidud värskes uuringus osales 150 000 inimest 188 riigist. Sihtkohtade nimekirja juhivad konkurentsivõimelise majandusega piirkonnad, kus riigikeel on inglise keel. Austraalia, Ameerika Ühendriigid, Kanada, Suurbritannia ja Saksamaa on tööle asumiseks viis kõige ihaldusväärsemat riiki. Esiviisikule järgnevad Jaapan, Šveits, Singapur, Prantsusmaa ja Hispaania. Linnade seas tõusis esikohale London, millele järgnevad Amsterdam, Dubai, Abu Dhabi, New York, Berliin, Singapur, Tokyo ja Sydney.
Motivatsioon peitub palganumbris
Hoolimata viimase aja globaalsetest väljakutsetest nagu poliitilised pinged, majanduskriis ja pandeemia, otsib 23% spetsialistidest aktiivselt tööd teises riigis ning 63% väljendab üldist valmidust seda teha. Uuring näitab, et talendid kolivad välismaale eelkõige ametialase edendamise eesmärgil, kusjuures rahalised ja majanduslikud põhjused (64% vastajatest) kannavad siin samuti suurt rolli. Vastajad, kes tõid välja konkreetse põhjuse teatud riigi valimiseks, nimetasid esimeseks otsustavaks teguriks töövõimaluste kvaliteeti (65%), teisel kohal oli elukvaliteet ja kliima (54%). Töötajad ootavad ka, et tööandjad aitaksid neid ümberasumise ja sisseelamisprotsessidega - peaaegu kaheksa vastajat kümnest ootavad eluasemega seotud abi (79%).
Tööjõupuudusele on lahendus
Elanikud piirkondadest, kus tööjõukonkurents on kõrgema sündimuse tõttu suurem, kipuvad olema mobiilsemad kui need, kes elavad paikades, kus tööjõud väheneb. Näiteks 64% Lähis-Ida ja Aafrika töötajatest on aktiivselt valmis ümber asuma ning enam kui pooled Lõuna-Aasia (58%) ja Aafrika (52%) vastajatest on valmis aktiivselt töö nimel kolima. Spektri teises otsas on Põhja-Ameerika (16%) ja Euroopa (10%).
„Seisame ühiskonnas silmitsi suure väljakutsega: tööjõupuudus. See globaalsel tööturul tekkiv probleem on peamiselt tingitud sündimuse vähenemisest ning töökohtade pakkumiste ja nõudluse suurenemisest,“ ütles The Stepstone Group’i tegevjuht Sebastian Dettmers. „Tööjõuränne on hea võimalus antud probleemi ületamiseks. Peame kohandama oma tööturge mitmekülgsemaks, võimaldades töötajatel liikuda sinna, kus neid kõige rohkem vajatakse ja kus nad leiavad oma oskustele vastavad töökohad.”
Välistööjõud toob edu
Välismaalaste tööle võtmine ei täida ainult töökohti. Firmad, kus töötajate seas on rahvusvaheline mitmekesisus, on innovaatilisemad ja edukamad. Hiljutises BCG poolt läbiviidud analüüsis leiti, et need ettevõtted teenivad kõrgemat kasumit ja neil on 75% suurem tõenäosus olla innovaatilisemad. Kusjuures, migratsioonipoliitika instituudi andmetel on ka välismaale tööle asunud inimeste elukvaliteet pärast kolimist keskmiselt 9% parem.
Küsitlusest
BCG, The Network (ühes sidusorganisatsioonidega) ja The Stepstone Group viisid läbi anonüümse veebiküsitluse 2023. aasta oktoobrist detsembrini. Kokkuvõttes osales küsitluses 150 735 inimest 188 riigist. Avaldatud uuring kannab pealkirja "Decoding Global Talent 2024" ning on neljas järjestikune osa sarjast, mille eelnevad väljaanded ilmusid aastatel 2014, 2018 ja 2021. CVKeskus.ee kuulub The Network gruppi.