Noored soovivad teenida 1823 eurot kätte
Noored soovivad teenida keskmiselt 1823-eurost netopalka, selgus CVKeskus.ee tööportaali ja Palgainfo Agentuuri tööturu-uuringust. Noorte palgaootused on aastaga langenud 4%.
Eelnevate aastate hüpe noorte palgaootustes ei jätkunud. Kui eelmisel aastal kerkis 16–24-aastaste noorte palgaootus 1899 eurole, kasvades siis aastaga koguni 18% ehk kiiremini kui üheski teises vanuserühmas, siis nüüd on noorte ootused pisut vähenenud (-4%).
Teiste vanuserühmadega võrreldes olid noored ainsad, kes oma palgaootustes aastaga järgi andsid,“ kommenteeris uuringu tulemusi CVKeskus.ee tööportaali värbamisjuht Grete Adler, kes lisas, et kuna noorte reaalselt teenitav palk kasvas aastaga 5%, siis palgasurveindeks langes kolme aasta madalaimale tasemele.
Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder tõi uuringust esile, et vaatamata vähenenud palgaootustele, tunnevad noored end töökoha leidmisel endiselt enesekindlalt – 58% noortest usub, et nad leiaksid uue, praegusega samaväärse töökoha, mõne kuuga. „Vaid 2% noortest arvas, et nad ei leiakski samaväärset töökohta,“ lisas Seeder.
Praegu on noorte reaalselt teenitav palk 1426 eurot kätte (aasta varem 1364 eurot) ja oodatav palk töökoha vahetamisel 1823 eurot (aasta varem 1899 eurot). Seega on ootuste ja reaalsuse vahel 400-eurone erinevus, mis on tunduvalt väiksem kui teistes vanuserühmades, kus see ületab 600 euro piiri.
Kõige kiiremini on aastaga kasvanud 25–34-aastaste töövõtjate ootused, kerkides aastaga 6% ehk ulatudes 2612 euroni, mida on 616 eurot rohkem kui reaalselt teenitav töötasu.
Enamik noori ei plaani oma tööandja juures töötada üle nelja aasta
Kui kõikidest töötajatest plaanib viiendik (20%) oma tööandja juures töötada kümme või rohkem aastat, siis noortest kavandab nii pikka tööstaaži vaid 2% töötajatest.
Kaks kolmandikku noortest kavandab maksimaalselt 4-aastast tööstaaži, kuid iga kümnes noor jääb oma tänase tööandja juurde kõige rohkem aastaks.
Palgainfo Agentuur ja Eesti külastatuim tööportaal CVKeskus.ee korraldavad kaks korda aastas tööandjate ja töötajate küsitlusi, millega kogutakse hinnanguid palgamuutustele ning uuritakse tööturukäitumist, töötajate rahulolu ja motiveeritust. Töötajate ja tööotsijate küsitluses osales 6670 inimest.