2023-08-23 14:48:55

Seis tööturul: Tööpakkumistele laekub hetkel tuhandeid kandidaate

26.10.2020

Tööpakkumistele laekub hetkel tuhandeid kandidaate

Tööpakkumiste arvud on CVKeskus.ee tööportaalis 90% ulatuses taastunud tervisekriisi eelsele tasemele ja huvi nende vastu on väga suur. Võrreldes 2019. aasta sama ajaga on keskmine kandideerijate arv kolmekordistunud ja soovijate arv ühele ametikohale on nii mõnelgi tööpakkumisel jõudnud 2000 kandideerijani, paljude ametikohtade eest konkureerib korraga sadu töövõtjaid.
Näiteks populaarseimale kauba komplekteerija konkursile kandideeris hiljuti rohkem kui 1800 tööotsijat, kaubanduse laotöötajaks pürgis pea 1500 ja ostuassistendiks pea 1100 töövõtjat.

Tööotsijatele pakuvad endiselt suurt huvi ka andmesisestaja ja -spetsialisti tööpakkumised, kus populaarseimad konkursid meelitasid kandideerima vastavalt 1017 ja 880 töövõtjat. Rohkem kui 500 kandideerijaga konkursse leidub veel kullerite, kontori- ja turundusassistentide ametikohtadel.

Ka juhtivatel positsioonidel ja spetsialistide tööpakkumistel on kandideerijate arvud hüppeliselt kasvanud. Endiselt on aga tööandjatel keeruline leida erinevate valdkondade spetsialiste tõmbekeskustest kaugemale. Töötajate leidmine on kõige keerulisem hetkel hariduses ja tervishoiusektoris, kus huvi tööpakkumiste vastu on keskmisest tunduvalt madalam.

3 soovitust, kuidas jääda suure hulga kandidaatide seast silma:

Tee eeltööd ja uuri nii ettevõtte kui ka pakutava ametikoha kohta. Kui ametikohale on korraga kandideerimas sadu töövõtjaid on ülioluline näidata tööandjale, et Sa ei ole oma CV-d läbimõtlematult teele pannud, vaid oled selle antud ametikohast lähtuvalt üle vaadanud.

Muuda oma olemasolevat CV-d ametikohale ja ettevõttele vastavaks ehk selgita, miks peaksid just Sina selle töö saama. Proovi leida seoseid oma varasemate tööülesannete ja oskuste ning pakutava ametikoha vahel – kuidas tulevad need kasuks ja missugust lisaväärtust saaks just Sinu taustaga inimene ettevõttele juurde anda?

Vaata veelkord üle CV ja kaaskiri, sest hooletusvead on lihtsad tulema ja võivad Sind kergesti konkursist eemale jätta. Otsi põhjalikult kirjavigu (võimalusel lase CV mõnel tuttaval üle lugeda) ja kontrolli, et Sinu keeletasemed oleksid määratud õigesti (keele kõrgeim oskamise tase on C2, mitte A1).

3 soovitust tööandjatele, kuidas suure hulga kandideerijatega toime tulla:

Ära kirjuta napisõnalist töökuulutust! Mida põhjalikumalt kirjeldad pakutavat tööd, seda paremini saavad ka töövõtjad aru, keda on tööandja otsimas. Mida üldsõnalisem töökuulutus, seda suurem ka nende kandideerijate arv, kelle kogemused ja teadmised ei pruugi antud ametikohaga sobituda.

• Kandideerimisprotsess ei pea olema sarnane kahenädalase ellujäämise baaskursusega Eestimaa metsades. Konkurents heade töötajate nimel ei ole mitte kuhugi kadunud, sest tööpakkumiste arvud on 90% ulatuses taastunud.

Jah, keerulise kandideerimisprotsessiga väheneb küll läbimõtlemata kandideerijate hulk, kuid kõrvale jäävad ka paljud tipptegijad. Pea meeles, et kandideerimine toimub enamasti tööajal, selleks ei võeta puhkust.

Seega peab tööotsijal olema võimalus endast vaid mõne minutiga märku anda ehk värbamisprotsess peab olema lihtne ja mugav.

Hoia värbamisprotsessil operatiivselt silma peal. Kui endal aega ei ole, siis võta appi CVKeskus.ee värbamiseksperdid, kes aitavad paljudel tööandjatel hetkel personaliotsinguid läbi viia. Täna ei tohiks lähtuda praktikast, kus alles pärast tööpakkumise aegumist hakatakse kandideerijatega tutvuma.

Kui tööle pürgivate inimeste arv ulatub sadadesse, jääd nii selgelt konkursi haldamisega hätta ega jõua kõikidele kandideerijatele õigeaegselt tagasisidet jagada. Selle tõttu kaotad tõenäoliselt ka nii mõnegi sobiva kandideerija, kellele konkureeriv tööandja kiiremini tagasisidet andis.

TOP 10: Hetkel enim tahetud ametid
1. Kauba komplekteerija
2. Laotöötaja kaubanduses
3. Ostuassistent
4. Klienditeenindaja
5. Andmesisestaja
6. Andmespetsialist
7. Kontoriassistent
8. Kuller
9. Turundusassistent
10. Moenõustaja

Loe ka: Salanipp, millega jääd intervjueerijale kindlasti paremini meelde