2023-08-23 14:48:55

10 tõhusat meetodit tööintervjuu eelse ärevusega toimetulemiseks

30.05.2023

Töövestlus on töökohavahetuse lahutamatu osa. Sellega kaasnevat ärevust tunneme me kõik ja tegemist on igati loomuliku nähtusega. Ükskõik kui tublilt Sa ka ei teeks eeltööd (loed uuesti töökuulutust, vastad erinevatele tööintervjuu küsimustele, vaatad oma CV üle ja tutvud ettevõtte kodulehega), on töövestlusega kaasnev ärevus ikkagi pisut närvesööv. Selleks, et liikuda uuele heale töökohale tulebki aga oma mugavustsoonist mõneks ajaks välja astuda.

Siiski on võimalik teadliku ettevalmistusega jõuda ka sellele tasemele, kus jätad suurema pabistamise ukse taha ja kõnnid sirge seljaga püstipäi intervjuuruumi. Me usume, et suudad seda!
 

10 tõhusat meetodit, mis aitavad Sul närve enne tööintervjuud rahustada:

1. Hinga
Jah, tundub ju natuke imelik seda meenutada, kuid stressiolukorras on just teadlik hingamine rahunemiseks ülioluline. Võta enne tööandja uksest sisse astumist enda jaoks paar minutit, et viia pulss peaaegu tavapärasesse rütmi. Hinga nina kaudu kolme sekundi jooksul aeglaselt sisse ja suu kaudu viie sekundi vältel välja. Hea oleks, kui teeksid seda vähemalt viis korda järjest ja tähtis on jälgida, et hingaksid sügavalt, mitte pinnapealselt.

2. Planeeri oma aega ja tee väike jalutuskäik
Võiksid jõuda ettevõtte juurde, kus vestlus toimub, umbes 15 minutit varem, mis annab Sulle võimaluse teha paariminutiline jalutuskäik ümber maja. Värske õhk ja jalutamine aitavad Sul muuta pea selgeks. Kui tuled tööintervjuule ühistranspordiga, siis hea ilma korral saaksid tulla üks peatus varem maha ja kõndida rahulikus tempos edasi ettevõtte suunas jalgsi. Loomulikult selle variandi puhul pead arvestama sellega, et Sul oleks jalutuskäigu jaoks varutud piisavalt aega. Tööintervjuule hilinemine ei tohi ju mitte mingil juhul kõne alla tulla.

3. Pea endale motivatsioonikõne
Ei tasu alahinnata iseenda motiveerimist. Sportlasi motiveerib nende treener, Sina pead aga sellega ise hakkama saama. Too välja, mille poolest oled Sina parim, mida Sa oskad, mille poolest eristud. Kinnita endale, et kõik läheb hästi ja Sul pole vaja tegelikult üldse nii palju muretseda. Pea meeles – usu eelkõige ise endasse, siis usuvad Sinusse ka kõik ülejäänud.

4. Vali oma lemmikmuusika seast välja väge täis pala!
Muusikal on väga suur mõju ja miks mitte kasutada seda enda heaks ära. Pane autoraadiost või telefonist lemmikartist või soovi korral isegi konkreetne lemmiklugu mängima ja vii ennast sellega heale emotsionaalsele lainele. Mida võimsam lugu on, seda parem!

5. Helista positiivsusest pakatavale sõbrale
Mis saab olla parem, kui kuulda oma hea sõbra häält, kes toob Sulle naeratuse näole. Mõtle, kes võiks olla sõpradest Sinu n-ö kõige parem fänn, kes on alati meelestatud positiivselt ja suudab sellega nakatada ka teisi enda ümber. Just sellist toetust vajad enne töövestlusele minemist. Selleks, et kindlustada sõbraga rääkimine õigel ajal, on mõistlik leppida temaga see varem kokku, sest muidu võib juhtuda, et tal ei ole Sinu jaoks sel hetkel aega, kui tema rõõmust pakatava hääle kuulamist vajad.

6. Naerata
Naeratamine tõstab tuju ja tekitab Sinus häid emotsioone. Just neid ongi Sul vaja enne töövestlust. Võid täitsa teadlikult vaadata ennast peeglist ja endale naeratada – nii tore ju, kui Sulle naeratatakse vastu.

7. Mõtle mõnele toredale seigale, kus sai palju nalja
Tuleta meelde, millal viimati pisarateni naersid. Vii ennast sinna hetkesse tagasi ja tunneta taas seda piiritut rõõmu, mis Sind tookord valdas. Sellega saad ennast korraks välja lülitada muretsemisest ja tuua asemele hoopis mõnusa enesetunde.

8. Planeeri enda premeerimine
Kuna tööintervjuudel käimine ei ole üldiselt elu jooksul väga sagedane protsess, siis tasub ennast eneseületuse puhul ka millegi heaga premeerida. Kindlasti planeeri premeerimine juba varem ja hea oleks, kui saaksid seda teha kohe pärast intervjuud või lähipäevil pärast seda. Sellisel juhul tunned, et need kaks asja on omavahel seotud ja rõõm seda suurem.

9. Võta sisse superkangelase poos!
Ei, me ei pea silmas, et seisaksid tööintervjuu ajal nagu Superman. Küll aga võiksid seda poosi hoida vähemalt ühe minuti jooksul kohas, kus Sind keegi ei näe. Kõlab pisut uskumatult, kuid mitmed tuntud väljaanded on viimasel ajal väitnud, et superkangelase poos süstib Sinusse enesekindlust. Kui Sa ei leia kohta, kus seda proovida, siis tasub siit kindlasti õppida, et hea kehahoiak muudab Sind samuti enesekindlamaks. Seega jälgi, et Sa ei läheks tööintervjuule pea norgus.

10. Tuleta endale meelde, et see on kõigest vestlus
Tihtipeale võetakse töövestlust liiga tõsiselt. Loomulikult on see oluline kohtumine, mis otsustab, kas saad soovitud ettevõttesse tööle või mitte, kuid tasub endale meenutada, et kõik intervjueerijad on eelkõige inimesed – nagu Sina. Ära loo neist enda jaoks üliinimeste kujutist, sest see ei vasta ju tegelikult tõele.

Loe ka: 3 nõuannet, kuidas kandideerimisel konkurentide seast silma paista