2023-08-23 14:48:55

10 nõuannet tööintervjuuks, kuidas töökohta mitte saada!

16.06.2016

Kuna kõik kohad on täis soovitusi, mida töövestlusel peaks tegema, siis Eesti parim müügikoolitaja Ekke Lainsalu annab kümme soovitust, mida teha selleks, et soovitud töökohta kindla peale mitte saada. Kui siiski soovid tööd, siis käitu vastupidiselt Ekke soovitustele ja tõenäosus saada uus töökoht suureneb kordades.

1.Ära tee ettevalmistust. Kõige lollikindlam viis töökoha saamise võimaluste elimineerimiseks on minna sinna eeltööd tegemata. Kasuks tulevad sellised küsimused, nagu „Mis asju te üldse müüte? Palju teil inimesi tööl on? Mis teie firma nimi nüüd oligi...? Oot, kas teil on koduleht ka?“

2.Räägi palju. Kui tööandja esitab lihtsa küsimuse, siis vasta sellele vähemalt 15 –minutise monoloogiga. Sul on ju nii palju rääkida ja nii huvitavaid kogemusi jagada, eks? No milleks seda siis vaka all hoida- lao letti!

3.Ole üllatunud standardküsimuste peale. Kui tööandja küsib elementaarseid küsimusi, mida tehakse igal tööintervjuul, siis on parim nendeks mitte ettevalmistunud olla. Kui esitatakse näiteks tüüpküsimusi stiilis „mis on su kõige ebameeldivam kliendikogemus ja kuidas sa selle lahendasid“, „mis on su kõige negatiivsem joon“, „kirjelda oma halvimat tööpäeva“, siis käitu üllatunult ja siis lao kõik letti. Kui tuleb juttu negatiivsest kliendikogemusest, räägi varjamatu vihaga, milline väärakas see tegelane oli ja lisa uhkusega, kuidas Sa ta pikale lainele saatsid, negatiivse joone puhul aga ära mingil juhul too välja oma liigset nõudlikkust iseenda ja tööülesannete suhtes, vaid kurda näiteks oma alkoholilembust. Ausus ülekõige.

4.Tao oma eelmine ülemus maakamarasse! Sa ei saanud temaga läbi ja ta oli ebakompetentne? Loomulikult, sest Sina olid ju palju targem ja kui Sa oleks tema asemel olnud, siis oleks Sa kõik asjad hoopis teisiti teinud. Kuidas ta üldse sinna ametipostile sai? Räägi välja, millise idioodi all Sa pidid töötama. Kasuks tulevad vürtsikamad omadussõnad eelmise ülemuse aadressil, nendest leebemad on „imbetsill“, „düstroofik“, „ajuhalvatusega“ ja kui muud värvikat ei enam leia, siis lisa lõppu „ täielik lollakas“.

5.Küsi kohe palka. Aeg on raha ja raha ju pole, eks. Küsi töötasu kohe intervjuu alguses:„ Mind huvitab, palju te mulle palka maksate.“ Põhjenda: „Mul on autoliising, kodulaen ja tarbimislaen peal ja ma pean vähemalt 15 000 kätte saama, muidu ma ei majanda ära. Kas ma saan teilt ikka sellise palga?“

6.Riietu vastavalt. Käisid nädalavahetusel grillimas ja esmaspäeval on tööintervjuu? Siis võib rahulikult samade riietega minna. Trend on liikunud casuali suunas ja kerge kastmeplekk t- särgil näitab lihtsalt seda, et Sa võtad elu mõnuga ja ei ole mingi kuiv kantseleirott. Ära näe vaeva triiksärgi leidmisega, see on igand, mis kuulub minevikku ja näitab lihtsalt konservatiivsust.

7.Kiru oma endisi konkurente. Nad tegid Su elu kibedaks ja võtsid turuosa üle? Pole probleemi- nüüd saad kogunenud viha nende peale välja valada. Räägi, mismoodi just tänu konkurentide hinnasurvele ja palju agressiivsematele töömeetoditele kaotasid Sa oma eelmise töökoha. Küsi, kes on Su tulevase tööandja põhikonkurendid ja kas nende tõttu võib sama stsenaarium korduda.

8.Vali vastav kehakeel. Selleks, et mitte usaldust äratada, on kõige parim viis hoida vastavat kehahoiakut ja näoilmet: pane käed risti rinnale, suru huuled kriipsuks ja suuna pilk mujale vilama. Kasuks tuleb veel mittenaeratamine, silma mittevaatamine ja närviliselt näppudega trummeldamine. Ahjaa, eriti hea on intervjuu ajal toolil lösutamine, kui saad sellele lisada spontaansena mõjuva nina urgitsemise, siis on super!

9.Ära näita enda toodavat kasu. Mis kasu? Sa oled seal selleks, et nad hakkaks sulle palka maksma ja et Sa saaksid enda töö ära tehtud ning peale viite jalga lasta. Sa teed lihtsalt oma tööd. Küsi parem: „Kas ma kaks korda nädalas pisut varem saaksin ära minna?“

10. Ära tee järelkontakti. Kuna Sa oled veendunud, et jätsid kustumatu mulje ja töökoht on Sinu, siis ei ole mingit põhjust järelkontakti tegemiseks, olgu selleks kasvõi lihtne e- mail tänuga, et Sind valiti kandideerima, rääkimata telefonikõnest. Töökoht on ju peaaegu kindel, milleks aega kulutada. Kui aga helistad, siis küsi tänu avaldamise asemel: „Kuulge, käisin teil intervjuul. Kuidas mul läks, hästi jah? Ja millal ma saan tööle tulla?“

 

Järgi neid ja Sa ei pea iialgi enam tööl käima!

Soovid oma müügioskusi tõsta?
Vaata 12- st videoõppetükist koosnevat internetipõhist kursust, millest on juba kasu saanud tuhanded müügiga tegelevad inimesed. See on Sulle tasuta: http://www.myygiproff.ee/lyhikursus/