2023-08-23 14:48:55

Kas teadsid, et puhata võid ka miinusesse?

13.09.2024

Puhkus on töö kõrvalt oluline, et saaksime taastada vaimse ja füüsilise energia, parandada keskendumisvõimet ning tagada pikaajalise heaolu ja tõhususe. Eestis kehtib töölepingu seadus (TLS), mis reguleerib täpselt, kuidas ja millistel tingimustel saab töötaja oma puhkust kasutada. Üks huvitavamaid aspekte puhkuste planeerimise juures on võimalus nn "puhata miinusesse". Mida see tähendab ning kuidas see töötajat ja tööandjat mõjutab? Kohe selgitame sulle!

Mis on puhkuse "miinusesse puhkamine"?

Eestis on seaduse järgi igal täiskohaga töötajal õigus saada 28 kalendripäeva põhipuhkust kalendriaasta jooksul, kui ta on töötanud terve aasta. Kui aga töötaja alustab tööd näiteks 1. jaanuaril, on tal juba enne 30. juunit võimalus kõik need 28 päeva ära puhata, kuigi ta on reaalselt välja teeninud ainult pool sellest ehk 14 päeva. See tähendab, et töötaja puhkusesaldo võib ajutiselt muutuda negatiivseks – näiteks 30. juuni seisuga on saldo -14 päeva. Kui töötaja jätkab töötamist, teenib ta ülejäänud 14 päeva puhkust teisel poolaastal (1. juulist 31. detsembrini), mistõttu aasta lõpuks taastub puhkuse saldo nulli.

Tähtis on meeles pidada, et töötaja võib välja võtta puhkust miinusesse, kuid 31. detsembri seisuga peab saldo olema vähemalt 0 ehk miinusesse jääda ei tohi.

Kuidas puhkuse päevad arvutatakse?

Kui töötaja alustab tööd kalendriaasta keskel, ei ole tal õigust kohe täies mahus 28-päevasele puhkusele. Puhkusepäevad arvutatakse vastavalt töötatud kuudele ja kalendripäevadele. Näiteks, kui töötaja asub tööle 1. septembril, on tal kalendriaasta lõpuni (31. detsembrini) 122 päeva.

Sellele vastavalt on töötajal õigus saada üheksa puhkusepäeva, arvutades valemiga: (122 päeva / 366 päeva) × 28 päeva = 9 päeva.

Need üheksa päeva saab töötaja välja võtta, teavitades sellest tööandjat vähemalt 14 päeva ette, nagu seadus ette näeb.

Kuidas katseajal puhkust arvutatakse?

Kui alustad tööd aprillis ja oled katseajal, ei piira katseaeg sinu õigust puhkusele. Ka katseajal töötades on sul õigus saada põhipuhkust vastavalt töötatud ajale. Näiteks, kui alustad tööd 1. aprillil, jääb aasta lõpuni 275 päeva. Puhkusepäevade arv arvutatakse proportsionaalselt töötatud ajaga:  (275 / 366) × 28 = 21,05 päeva (366 on liigaastana mõeldud).

Seega on sul aasta lõpuni õigus saada 21 kalendripäeva puhkust, isegi kui oled katseajal.

Kas ma saan puhkusegraafikut muuta?

Puhkusegraafiku koostamisel lähtutakse töötajate ja tööandja kokkulepetest ning töö spetsiifikast. Kui puhkusegraafik on paika pandud, on seda võimalik muuta ainult poolte kokkuleppel. See tähendab, et kui töötaja soovib muuta juba kokkulepitud puhkuseaega (nt soovides puhata oktoobris 7 päeva, kuigi ta on märkinud graafikusse puhkuse novembrisse), siis saab seda teha ainult juhul, kui tööandja sellega nõustub.

Tööandjal on õigus keelduda graafiku muutmisest, eriti juhul, kui selleks on juba tehtud asenduste ja töökorralduse planeerimisi. Samuti ei ole tööandja kohustatud andma töötajale tasustamata puhkust, et katsetada täiendavaid vabu päevi, mida graafikus ei olnud.

Kes on puhkuseaja valimisel eelisseisus?

Teatud töötajate grupid on seaduse järgi puhkusegraafiku koostamisel eelisseisus. 

Nendeks on:

Naised vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust.

Mehed vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal.

Vanemad, kes kasvatavad kuni seitsmeaastast last.

Vanemad, kes kasvatavad seitsme- kuni kümneaastast last, saavad eelisõiguse puhata lapse koolivaheaegadel.

See tagab, et lastega pered ja lapsevanemad saavad paremini ühildada oma pereelu ja tööülesandeid.

Kuidas vältida miinusesse jäämist?

Töötajal on oluline olla teadlik oma puhkuse päevade jäägist ja puhkuse planeerimisel arvestada, et puhkuse saldo peab kalendriaasta lõpuks olema vähemalt 0. Tööandja saab sellega aidata, pakkudes läbipaistvat süsteemi, kus töötaja näeb, kui palju puhkust on tal võimalik kasutada ja kuidas ning millal see puhkuse tasakaalu mõjutab.

Kokkuvõttes on puhkuse miinusesse puhkamise võimalus mugav ja paindlik viis töötajatele, kes soovivad oma puhkust kasutada teatud perioodidel rohkem, kuid tuleb arvestada, et aasta lõpuks peab puhkuse saldo nulli tasanduma. See tähendab vastutust nii töötajale kui ka tööandjale, et puhkuste planeerimine oleks korraldatud selgelt ja õigeaegselt.