Kas sul on see, mida riigikaitseks vaja?
Riigikaitse on midagi enamat kui relvad ja lahingud. See on süsteem, mis tagab Eesti turvalisuse, tuues kokku inimesed, tehnoloogia ja strateegia. Kaitseministeeriumi valitsemisala hõlmab mitmeid asutusi, millest igaüks mängib oma rolli riigikaitse tugevdamisel. Millised need rollid täpsemalt on ja miks peaksid sina sellest osa saama? Vastuseid jagab Kaitseressursside Ameti kommunikatsioonispetsialist Ranno Rokk.
Kuidas te kirjeldaksite oma valitsemisala ja selle põhiväärtusi neile, kes teist veel midagi ei tea?
Kaitseministeeriumi valitsemisalal on Eestis ainulaadne ülesanne korraldada riigikaitset. See nõuab pühendumust ja erinevate erialade koostööd, et suur ja vastutusrikas eesmärk, kaitstud Eesti, oleks täidetud.
Ministeerium tegeleb poliitilisel tasandil kaitsevõime suurendamisega, mis tähendab, et nende väärtused on rohkem seotud sellega, kuidas saavutada poliitilised eesmärgid. Allasutuste puhul on välja kujunenud väärtused vastutusala järgi. Kaitseväe väärtused peegeldavad seda, mida oodatakse ühelt riigikaitsjalt Eesti sõjalise kaitse ja heidutuse tagamiseks: ausust, vaprust, asjatundlikkust, ustavust, koostöövalmidust ja avatust. Kaitseressursside amet (KRA) tegeleb personaliteemadega ja keskendub oma väärtustega inimeste esiletõstmisele. Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) väärtused toetavad missiooni tagada iga euro eest võimalikult palju kaitsevõimet. Kaitseliit vabatahtlike organisatsioonina peab tähtsaks kogukondlikkust ja jätkusuutlikkust.
Mis teeb riigikaitse eriliseks?
Riigikaitse on praegu üks kiiremini arenevaid valdkondi Eestis ja Euroopas. Teenistus valitsemisalas tähendab täna uudsete lahenduste väljatöötamist, kaitsetahte suurendamist, kõrgtehnoloogilise kaitsevõimekuse juurutamist kaitseväes ja tihedat koostööd asutuste, sealhulgas teiste valdkondade vahel. Suuremad investeeringud riigi poolt tähendab rohkemate tegevussuundade tekkimist ning arenguvõimalusi luuakse järjest enam juurde inimestele, kellel on spetsiifilised oskused täppisteaduste valdkonnas.
Kuidas toetate teenistujate arengut ja karjäärivõimalusi?
Teenistujate arengul on loomulik suund ülespoole karjääriredelit. Kaitseväes alustatakse esialgu ajateenistuses ning seejärel on võimalik jääda tegevteenistusse või alustada ohvitserikarjääri Kaitseväe Akadeemiasse sisseastumisega, mis on ainus sõjalist juhtimisalast haridust pakkuv kõrgkool Eestis. Teistes asutustes võib kohata väärtuslike kogemustega teenistujaid, keda saadab tihtipeale pikaajaline kogemus kaitseministeeriumi valitsemisalas. Tavaline on ka valitsemisalasisene liikumine ühest asutusest teise, sest riigikaitse pisikul on kombeks inimestele külge jääda.
Valitsemisalas töötamisega kaasnevad mitmed koolitusvõimalused, mida organiseerib KRA. Igal asutusel on oma koolituseelarve ning enesearendamine on tugevalt soositud. Ühtlasi korraldatakse valitsemisalaüleselt juhtide arenguprogrammi, et tuua meie juhtide pädevusele dimensioone juurde.
Mida peaks teadma inimene, kes kaalub teie valitsemisala asutusse kandideerimist?
Kandideerimisel võid kindel olla, et sinu töö saab olema mitmekülgne ning hõlmab endas väljakutseid, mis on ainulaadsed meie valitsemisalas. Kolleegid toetavad sind ning arenguvõimalustel klaaslage pole. Igal ametikohal töötab erialaste teadmiste ja oskustega kompetentne inimene, kellel on oma kindel roll riigikaitsesse panustamisel – vormis või vormita.
Mis teeb teid isiklikult uhkeks valitsemisala üle?
Viimaste aastatega on toimunud suuri arenguid kõikidel tegevussuundadel, mis lisaks valitsemisala teenistuse atraktiivsemaks tegemisele aitavad meie põhiülesannet paremini täita. Olen uhke selle üle, et meie pakutavad võimalused on ägedad ja olulise kaaluga ning ootame kõiki sellest osa saama!
Riigikaitsevaldkond – sinu järgmine samm?
Riigikaitsevaldkond pakub võimalust teha tähendusrikast tööd, mille mõju ulatub kaugemale kui pelgalt üks ametikoht. See on valdkond, kus iga panus loeb ja kus pidev areng ning uued väljakutsed pakuvad võimalust isiklikuks ja professionaalseks kasvuks.
Just siin tuleb mängu Kaitseressursside Amet (KRA), mis on võtmetähtsusega lüli kogu süsteemis. "KRA ei ole lihtsalt ametiasutus – me loome võimalusi ja toetame inimesi, kes tahavad riigikaitses midagi korda saata. Meie eesmärk on, et iga inimene leiaks endale siin sobiva koha ning saaks panustada oma teadmiste ja oskustega," ütleb Ranno Rokk.
Oled valmis väljakutseks?
Kui oled valmis väljakutseks ja tahad panustada Eesti julgeolekusse, siis vaata Riigikaitse tööpakkumisi ja liitu meeskonnaga, mis kujundab riigikaitse tulevikku.
Tutvu ka Kaitseressursside Ameti sotsiaalmeediakontodega ja hoia end uudistega kursis: