2023-08-23 14:48:55

Iga kuues tööotsija kandideerib üle 15 ametikohale

27.08.2024

Palgainfo Agentuuri ja CVKeskus.ee töötajate ja tööotsijate uuringust selgus, et 27% küsitlusele vastanutest kandideerib korraga kolmele kuni viiele ametikohale. 22% vastajatest pidas uuele ametikohale kandideerimise kogemust halvaks, 33% vastanutest heaks.

16% kandideerib 15 või rohkemale töökohale

Uuringust selgus, et 27% vastanutest kandideerib korraga 3–5 ametikohale, võrdselt 17% kandideerib korraga kahele ja ühele töökohale. Need, kes kandideerivad korraga mitmele ametikohale, peavad värbamisprotsessi sageli keerulisemaks ja kurnavamaks. 16% kandidaatidest kandideerib 15 või enamale töökohale, kuid nende kandideerimiskogemus on sageli olnud negatiivne. Samas tõid uuringus osalejad esile, et kandideerimise kogemus oli sageli parem neil, kes keskendusid ainult ühele või kahele ametikohale.

33% hindab kandideerimiskogemust heaks

Positiivseid kogemusi esines 33% vastanute seas, kusjuures 23% hindas oma kandideerimiskogemust heaks ja 10% väga heaks, mis viitab sellele, et kolmandik kandidaatidest jäi oma kogemusega rahule.

Samas jäi ligi pool (45%) vastanutest oma kogemuse osas neutraalseks, valides vastuse "nii ja naa".

Uuringust selgus, et 6% vastajatest hindas oma kandideerimiskogemust väga halvaks ja 16% halvaks, mis viitab sellele, et igal viiendikul kandideerijatest oli negatiivne kogemus.

Tagasiside puudumine pärsib motivatsiooni

Uuringu tulemused näitavad, et tööle kandideerijad ei saa sageli pärast töövestlust tööandjalt mingit tagasisidet. Vastajate, kes hindasid oma kandideerimise kogemust väga halvaks, peamiseks mureks oli kommunikatsiooni puudulikkus ja aja raiskamine – kandidaatidele ei antud piisavalt tagasisidet ja sageli jäi selgusetuks, miks nende taotlus tagasi lükati. “Selline olukord tekitab kandidaatides sageli pettumust ja ebakindlust, kuna nad jäävad teadmatusse, mis võis olla nende edu või ebaedu põhjuseks. Tagasiside puudumine võib omakorda vähendada tööotsijate enesekindlust ja valmisolekut tulevikus uuesti kandideerida,” selgitab CVKeskus.ee värbamisjuht Grete Adler.

Erilist pettumust tekitas kandidaatides olukord, kus nad tundsid, et nende vanus oli tööle saamisel takistuseks. Samuti märkisid mitmed vastajad, et nad pidid pikalt ootama tööandja otsust, mis tekitas ebakindlust ja vähendas usaldust kogu protsessi vastu. Veelgi halvem oli olukord, kus äraütlev vastus saabus juba järgmisel päeval, mis jättis mulje, et kandidaati ja tema pakkumist ei võetud tõsiselt.

Kandidaatide rahulolu tõstab kiire värbamisprotsess

Oma kogemust väga heaks hinnanud vastajad olid saanud sisukat tagasisidet ja osutunud sageli ka valituks. Üheks kõige meeldejäävamaks kogemuseks peeti innovaatilisi värbamisprotsesse, kus traditsiooniliste intervjuude asemel kasutati videoküsimusi ja mõtlemist ergutavaid arutelusid. Mitmed vastajad tundsid, et neid tõepoolest oodatakse ja vajatakse, mis suurendas nende motivatsiooni ja usaldust tööandja vastu. Samuti kiideti kiiret ning sujuvat värbamisprotsessi, kus kõigest kahe kohtumise järel oli kandidaat juba tööle võetud.

2024. aasta suvel avaldatud Palgainfo Agentuuri uuringusse aitas töötajaid ja tööotsijaid kaasata Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee. Uuringus osales kokku 6844 inimest.