2023-08-23 14:48:55

Uue töötaja esimese tööpäeva check list ehk kontrollnimekiri

30.07.2019

Uue töötaja esimese tööpäeva check list ehk kontrollnimekiri

Kas Sina mäletad, milline oli Sinu esimene tööpäev praeguses ettevõttes? Kas Sind võeti vastu terve meeskonnaga või saadeti lihtsalt enda töölaua taha ning unustati sinna mitmeks tunniks nõutult istuma?
Selleks, et uuel töötajal läheks sisseelamine kiirelt ja murevabalt, tasub abiks võtta kontrollnimekiri.
Tervitusest algab kõik
Kes võtab uut kolleegi ukse peal või maja ees vastu? Kas selleks on keegi meeskonnast või hoopis ärimaja administraator, kes kolleegi edasi suunab? Kuidas inimene üldse töökohale pääseb, kuhu vajadusel auto pargib, mis korpusesse minema peab? Anna see info uuele töötajale juba enne esimest päeva, et ta ei peaks ise sellega enda pead vaevama ja ülemäära pabistama. Esimene tööpäev tekitab nagunii üldiselt piisavalt ärevust.
Näita, et uut kolleegi oodati
Mis oleks parem, kui tunne, et Sind tõesti oodati meeskonda. Kogu kõik kolleegid või osakonna töötajad kokku ja tervitage uut inimest ühiselt. Hea oleks, kui kõik meeskonnaliikmed oleksid kursis uue töötaja liitumisega ja teaksid ka tema nime. Püüa vältida olukorda, mil kõik hakkavad järjest küsima, miks ta üldse tuli ja mida ta täpsemalt tegema hakkab – see võib tekitada lõpuks töötajas endas segadust, miks keegi ei teadnud, et ta tööle võeti.
Selleks, et alustada koostööd heas ja rahulikus tempos, lepi uue töötajaga kokku ka täpne kellaaeg, mil olete valmis teda esimesel tööpäeval vastu võtma. Kui tavaliselt on näiteks esmaspäeva hommikud teie ettevõttes väga töised, tasuks ehk kutsuda uus inimene alles veidi enne keskpäeva kontorisse. Sellega väldite peata olekut ja olukorda, mil uus inimene tunneb, et tegelikult pole kellelgi aega temaga tegelemiseks.
Töökoht olgu valmis
Selleks, et uus töötaja saaks rahulikult tööellu sisse elada, on oluline anda talle lisaks teadmistele ka kõik vajalikud tööriistad. Kui tegu on näiteks kontoritöötajaga, siis selleks, et ta saaks kohe tööle hakata, võiks ta enda laua pealt leida sülearvuti ja töötelefoni, mis on eelnevalt seadistatud ja ühendatud. Samuti ei tohiks unustada esmavajalikud kontoritarbed.
Selleks, et tervitus oleks isiklikum, võiks oodata uut töötajat e-postkastis tervitus osakonna- või ettevõtte juhilt, laual aga ettevõtte logoga kasulikud meened. Kui teie ettevõttes jagatakse visiitkaarte, siis võiksid ka need juba olemas olla. Miks mitte panna lauale veel mõni tore üllatus lillede või millegi muu näol.
Töökeskkonnaga ja dokumentidega seotud asjaajamised
Selleks, et uus inimene tunneks ennast töö juures esimesest päevast alates mugavalt, on oluline rääkida talle meeskonnas kehtivatest reeglitest, tutvustada töökeskkonda ja jälgida, et ka tööohutus oleks tagatud. Lisaks peaksid kõik lepinguga ja ametijuhendiga seotud küsimused saama lahendatud ja kokku lepitud. Anna uuele kolleegile teada, mis aegadel peaks ta tööl käima, mis ajavahemik lõunasöögi jaoks mõeldud ja kuidas täpsemalt peaks ta õhtul kontori alarmi alla panema.
Mentor
Selleks, et kõik oluline saaks uuele töötajale räägitud ja näidatud, tuleb varakult panna paika, kes saab tema põhiliseks tööalaseks õpetajaks. Samuti tuleb koostada konkreetne ajakava, kes, millal uue kolleegi jaoks peaks aega leidma ja enda poolt teadmisi jagama.
Kuna mentoriks olemine tähendab üldiselt kahe inimese töö samaaegset tegemist, ei tohiks unustada ka seda isikut tänamast. Näiteks võiks hiljem premeerida teda ühe vaba päeva või mõne spa kinkekaardiga.
Ära unusta, et ka uus töötaja tahab süüa
Kui esimene tööpäev on uue kolleegi jaoks eelnevalt planeeritud, siis tavaliselt läheb aeg kuidagi eriti kiiresti. Seejuures on oluline meeles pidada, et ka tema sooviks vahepeal lõunal käia. Selleks, et ta saaks kohe esimesel päeval ka meeskonna kultuurist rohkem aimu, võiks keegi töökaaslastest ta endaga lõunasöögile kutsuda.