2023-08-23 14:48:55

Milleks ja kuidas luua meeskonnas peretunnet?

24.08.2020

Milleks ja kuidas luua meeskonnas peretunnet?

Oled ehk aastate jooksul pannud kokku meeskonna parimatest töötajatest ja usud, et see ongi eduvalem, mis aitab lennutada ettevõtte tulemused taevasse. Samas ei tohiks unustada, et ainuüksi õigel töökohal olevad õiged inimesed ei suuda üksinda tulemusi toota – selleks läheb vaja ka teisi meeskonnaliikmeid. Seega tuleb teadlikult panustada kohe algusest ka meeskonnatöö arendamisse ja hiljem selle toetamisse.

Nii nagu perekonna, nii on ka eduka meeskonna võtmeks omavaheline efektiivne koostöö, usaldusväärsus ja austus üksteise vastu. Just koostegemine ja üksteise toetamine loob motiveeriva keskkonna, kus igaüks soovib anda endast parima. Inimesed tahavad tunda ennast tööl olles hästi ja järjest enam otsitakse just seda mõnusat õla- ja peretunnet.
Kuidas ja millest peaks alustama, et luua töökohal peretunne?
Alusta tipust
Meeskondadel on tihtipeale kombeks minna oma juhi nägu, seega oodatakse just sealt juhiseid, kuidas teatud olukordade puhul käituda ja milliseid väärtusi ettevõttes hinnatakse. Kui juht kohtleb kõiki töötajaid samasuguse viisakuse, austuse ja lugupidamisega, kandub selline suhtumine edasi ka meeskonnaliikmetele.

Kõik sellised pealtnäha väikesed, kuid olulised tegevused nagu igaühele tere ütlemine või head isu soovimine, ideede või murede ärakuulamine ja tähtsate sündmuste meelespidamine, annavad märku sellest, et juht tõesti hoolib ja väärtustab oma töötajaid.

Loo võimalusi ühistegevusteks ja -üritusteks
Mida teadlikumad on töötajad üksteise tugevustest, nõrkustest ja iseloomuomadustest, seda paremini oskavad nad üksteisega suhelda ja vajalikul hetkel teatud oskusi rakendada. Seetõttu panusta ja toeta erinevaid sündmusi, olgu nendeks siis strateegia-, suvepäevad või näiteks ühiselt veedetud lõunad. Miks mitte teha koos ka head, minnes näiteks vanadekodusse päeva sisustama, lastekodusse mänguasju viima või kodututele toitu välja panema. Taolised elamused ja kogemused liidavad kolleegid tugevaks ühtseks meeskonnaks.

Usalda oma töötajaid
Tegelikult ei ole ühtegi head põhjust, miks peaks juht olema liigselt kontrolliv või otsustusvabadust piirav. Selle asemel tasub oma töötajaid usaldada ja pakkuda neile võimalust näidata, milleks nad on võimelised. Just usaldus motiveerib inimesi andma endast järjest rohkem ja loob vajalikkuse tunde. Samuti aitab see töötajatel olla aina rohkem altimad tegema eesmärgi saavutamise nimel üksteisega koostööd.

Kaasa ja paku vastutust
Palju kasu võib tuua ka igaühele töökohal teatud ülesande määramine. Näiteks on vaja ülepäeviti lilli kasta, õhtul kohvimasinat puhastada või mõne sündmuse jaoks ruumi kaunistada. Jagades igaühele väikesi, kuid meeskonna jaoks tähtsaid ülesandeid, tunnevad kõik, et nende panusest sõltub teiste heaolu.

Kohtle kõiki samaväärselt
Ükskõik, kas tegemist on juhiga või kõige madalamal tasemel töötava kolleegiga – näita kõigi vastu samasugust lugupidamist ja ära eelista ühte teisele. Nii innustad kõiki andma endast parima ja liikuma järjest kõrgemate tippude suunas.

Kiida ja tunnusta
Igaühe jaoks on oluline saada vahel pai ja hea sõna osaliseks, ükskõik, kui suur või väike saavutus ka ei oleks. Püüa märgata, kui töötaja ületab ootusi või saab lõpetatud mõne suurema projekti ja kiida teda selle eest. Kõige parem on teha seda teiste kolleegide ees, et innustada ka neid rohkem pingutama.

Teiselt poolt on oluline aidata ja olla toeks neile, kes võib-olla ei tule kõigega hästi toime. Oluline on anda märku, et vigade tegemine on lubatud ja nagu perekonnale kombeks, siis on meeskond vajadusel ka nende parandamisel abiks.

Lõppkokkuvõttes on tööpere see, kellega jagatakse töövõite ja -kaotusi ning ollakse toeks nii rõõmudes kui ka muredes. Luues ja hoides töökohal häid kolleegide vahelisi suhteid, muudab see meeskonna produktiivsemaks ja innovaatilisemaks ning ettevõtte edukaks.