2023-08-23 14:48:55

Mida teha, kui tõbised töötajad ei taha koju jääda?

08.03.2017

Mida teha, kui tõbised töötajad ei taha koju jääda?

Kuidas saad aru, et külmetushaiguste hooaeg on alanud? Viies last lasteaeda, kus vaatab vastu jahmatavalt vähenenud koosseis mudilasi? Jah. Nähes punaste ninaotsadega inimesi ühistranspordis või linnatänavatel? Jah. Samuti piisab ka tööle minemisest – kes köhib, kes turtsub, kes kurdab peavalu ja uimasuse, kes kuumahoogude, kes külma üle. Kuigi tegelikkuses piisaks enamikele tervenemiseks päevast-kahest teetassi ja jalavannide seltskonnas, vaeveldakse vahel nädalaid (kui mitte kuid) kehva ja kõikuva enesetunde käes. Ja seda vaid seetõttu, et ei julgeta või taheta võtta haiguspäevi ja käies vapralt tööl kolleege nakatamas. Kas olukorrale on head lahendust? Ikka! Mida teha, kui tõbised töötajad käivad pidevalt tööl teisi nakatamas?
1. Loo võimalused kaugtööks
Tõsi, ei saa kassapidaja kaugjuhtimisega poes tooteid läbi piiksutada ega tuletõrjuja füüsilise kohaolekuta tuld kustutada, kuid paljudel ametikohtadel on teatav paindlikkus tööaja ja -koha osas tegelikkuses võimalik. Seda lihtsalt ei rakendada piisavalt, olles üks peamistest põhjustest, miks kaaskolleege töö juures nakatamas käiakse. Olukorras, kus kodus töötamisse vaadatakse kui eriti erakordsesse sündmusesse või kellelegi rohkemate privileegide andmisesse, ei julgegi töötajad paluda võimalust teha vajadusel kaugtööd. Seega, kui töö seda vähegi võimaldab, tasuks mõelda kaugtöölahenduste loomisele, mis – loomulikult – ei pea piirduma vaid haiguspäevadega. Ent algus seegi!
2. Suhtle oma töötajatega
Iga muudatus vajab korrektset kommunikeerimist. Mis kasu on kaugtöölahenduste loomisest, kui keegi ei tea, et saab mugavalt ka kodus olles ettevõtte sisevõrkudele ja andmebaasidele ligi? Oluline on aegajalt meenutada nii vanematele olijatele kui ka uutele kolleegidele, mis ja mil määral on lubatud, aga ka võimaldatud. Kui mõni varem normiks olnud tegevus jääb unustusehõlma, ei pruugi keegi loodud võimalusi enam kasutadagi.
3. Aita vähendada haiguste tekkimist
Jah, täpselt nii! Tööandja saab aidata kaasa töötajate parema tervise tagamisele. Kuidas, Sa küsid? Üheks võimaluseks on korraldada temaatilisi tervisepäevi. Kutsuda toitumisnõustajaid, joogatreenereid, miks mitte toidublogijaid ettevõttesse rääkima tervislikest eluviisidest ja võimalustest, kuidas oma tervist hoida ja turgutada. Abi on ka kasulike asjade kontorisse muretsemisest – värsked puuviljad, raviteed ja meepurgid – kõik need aitavad kaasa vitamiinide manustamisesse vihmastel ja hämaratel talvepäevadel.
Jaga meiega häid nippe, kuidas hoida tõbised töötajad kodus sooja tee seltsis, ilma, et nad peaks tingimata esimesest haiguspäevast haiguslehe võtma?