2023-08-23 14:48:55

Kas proovipäev on seaduslik? Enne proovipäevaga nõustumist loe seda!

Tööotsijana oled kindlasti kuulnud "proovipäevast" – võimalusest enne töölepingu sõlmimist tööd katsetada, et näha, kas tööandja ja töötaja sobivad. Paljud tööandjad pakuvad seda praktikat, kuid kas see on seaduslik? Tegelikult ei tunne töölepingu seadus "proovipäeva" mõistet üldse. Kus jookseb piir tasuta töö ja ausa katsetuse vahel?

Proovipäev ei ole iseenesest halb – peaasi, et see oleks mõistlik

Alustame sellest, et töö proovimine enne lepingu sõlmimist on tegelikult täiesti normaalne ja võib olla kasulik nii tööandjale kui ka töötajale. See annab sulle võimaluse näha, kas töö sobib sulle ning kas töökoht vastab ootustele. Küll aga ei saa tööandja eeldada, et sa täidad terve päeva tööülesandeid tasuta. Kui proovipäev on lühike ja annab sulle tõesti võimaluse tööga tutvuda, siis on see mõistlik. Kui aga tundub, et sind lihtsalt kasutatakse tasuta tööjõuna, siis küsi julgelt tasu ja kaitse oma õigusi. Töö on töö, ja selle eest peab saama tasu! 

Proovipäev ei ole seaduses määratletud

Kuigi paljud tööandjad pakuvad "proovipäeva", ei ole see seaduses sätestatud mõiste. Kui sulle pakutakse proovipäeva töö tegemiseks, siis seaduse silmis on tegemist tööga ning töö eest tuleb maksta tasu. Kui sa täidad konkreetseid tööülesandeid, nagu klientide teenindamine, kauba ladumine või muud tegevused, siis sa juba töötad – ning töö tuleb tasustada!

Kas tööandja saab "proovipäeva" õigustada?

Seaduse järgi, kui keegi teeb tööd, mida tavapäraselt tehakse tasu eest, eeldatakse, et töösuhte aluseks on tööleping. Kui tööandja väidab, et proovipäev ei olnud tegelik töö, peab ta suutma tõendada, et tööotsija pelgalt tutvus töökorraldusega ega täitnud reaalseid tööülesandeid. Kui proovisid kassas töötada, kaupa riiulitele paigutada või kliente teenindada, on see juba töö.

Vaatlemine on lubatud

Tööandjal on õigus pakkuda võimalust tulevase tööga tutvumiseks, kuid see ei tohiks sisaldada reaalseid tööülesandeid. Kui sulle pakutakse võimalust lihtsalt vaatlejana kohal olla ja töökorraldust mõista, ei ole see probleem. Küll aga tuleks kokku leppida, kui kaua vaatlemine kestab, et see ei muutuks tasuta töö tegemiseks.

Katseaeg on seaduslik lahendus

Kui tööandja tahab kindel olla, et uus töötaja sobib ametikohale, siis on seaduslik lahendus katseaeg. Katseaeg ongi mõeldud töötaja oskuste ja võimete hindamiseks, kuid selle aja jooksul tuleb maksta töötasu vastavalt töölepingule.

Mida teha, kui tööandja pakub tasuta "proovipäeva"?

Kui sulle pakutakse proovipäeva ilma tasuta, küsi julgelt selgitusi. Kui tööandja ootab, et täidaksid tööülesandeid, peaks selle eest olema ka tasu. Kui oled juba tööd teinud, kuid tasu pole saadud, on sul õigus esitada nõue saamata jäänud töötasu kohta.

Kuidas järgmises olukorras käituda?

Kui tööandja pakub proovipäeva, küsi alati, kas see on tasustatud.

Kui pead reaalselt töötama, pead ka tasu saama.

Kui sulle pakutakse ainult töö vaatlemist, veendu, et sa ei pea siiski reaalselt töötama.

Kui tööandja keeldub tasust, tea oma õigusi ja käitu vastavalt.