Kuidas kirjutada motivatsioonikirja? (+NÄIDIS)
Motivatsioonikirja eesmärk on veenda tulevast tööandjat, miks just sina oled parim kandidaat. Motivatsioonikiri ei ole lihtsalt CV ümberjutustus, vaid täiendav võimalus esile tuua oma oskused ja kogemused, mis on konkreetse ametikoha jaoks olulised.
Motivatsioonikirja eesmärk
Motivatsioonikirja eesmärk on vastata tööandja küsimusele: "Miks just sina sobid kõige paremini väljakuulutatud ametikohale?" Seda tuleks teha lühidalt ja konkreetselt, ideaalis ühe A4 lehe ulatuses.
Motivatsioonikirja struktuur
Alusta selgelt ja konkreetselt
Motivatsioonikiri peaks algama selgitusega, millisele ametikohale kandideerid. Paljud värbajad on saanud e-kirju, mille manuses on vaid CV ilma viiteta konkreetsele ametikohale, mistõttu on oluline kohe alguses märkida, millisele tööpakkumisele vastad.
Too välja oma oskused ja kogemused
Kirjelda oma oskusi ja kogemusi, mis teevad sind sobivaks väljakuulutatud ametikohale. Vaata töökuulutus üle värske pilguga ja leia sealt vihjeid, mida tööandja otsib. Ära lase end heidutada konkreetsetest kogemusnõuetest – kui oled pädev tööülesannetes, siis ka mõnevõrra väiksem kogemus ei pruugi sind konkurentsist välistada.
Selgita, miks oled ideaalne kandidaat
Pärast oskuste ja kogemuste väljatoomist, põhjenda, miks just sina peaksid selle ametikoha saama ja mida saad ettevõttele pakkuda. Kui kandideerid tööle, mis ei vasta otseselt sinu varasemale kogemusele või haridusele, on motivatsioonikiri õige koht, et oma sobivust selgitada.
Lõpeta üleskutse ja kontaktinfoga
Motivatsioonikiri peaks lõppema üleskutsega võtta sinuga ühendust lisaküsimuste korral ning maini ära, et täpsema infoga CV on manusest leitav. Lisakontaktideks anna oma e-posti aadress ja telefoninumber.
Värbamisjuhi parimad praktikad motivatsioonikirja kirjutamisel
CVKeskus.ee värbamisjuht Grete Adler jagab allpool soovitusi, kuidas kirjutada silmapaistvat motivastioonikirja.
Olles töötanud CVKeskus.ee värbamisjuhina, tean, kui oluline on esitada hästi koostatud motivatsioonikiri, mis tõepoolest eristub ja jätab tööandjale positiivse mulje. Siin on minu soovitused, kuidas seda teha.
1. Kohanda iga ametikoha jaoks eraldi
Minu esimene soovitus on jätta kõrvale universaalsed motivatsioonikirjade mallid. Iga töökoha jaoks peaksid kirjutama uue ja unikaalse motivatsioonikirja, mis on kohandatud just selle ettevõtte ja ametikoha jaoks, kuhu kandideerid. Näita, et oled tööandja ja tema ootustega põhjalikult tutvunud.
2. Ole täpne ja konkreetne
Väldi liigset jutustamist ja hoia fookus olulisel. Minu kogemus näitab, et parim motivatsioonikiri on selge ja lööv ning mahub ühe A4 lehe peale. Nii jõuad kiiresti asja tuumani ja jätad tööandjale tugeva mulje.
3. Kontrolli ja paranda
Soovitan alati motivatsioonikiri enne saatmist hoolikalt läbi lugeda. Kirjavead ja ebaselged laused võivad muidu suurepärase mulje rikkuda. Lase vajadusel kellelgi teisel oma kiri üle vaadata – värske pilk aitab sageli leida vigu, mida ise ei märka.
4. Kasuta professionaalset tooni
Kuigi motivatsioonikiri on isiklik dokument, peaks selle stiil olema siiski ametlik ja professionaalne. Minu soovitus on vältida liiga familiaarset või vaba stiili – see näitab, et võtad tööle kandideerimist tõsiselt.
Nende soovituste järgimine aitab sul koostada veenva ja professionaalse motivatsioonikirja, mis suurendab sinu võimalusi saada see unistuste töökoht.
Motivatsioonikirja näidis
Lugupeetud ettevõtte X esindaja/ personalijuht/ proua Maasikas
Soovin kandideerida väljakuulutatud ketiüksuse juhi ametikohale. Kandideerin ketiüksuse juhi ametikohale, sest olen sarnasel ametikohal varem töötanud ja ka minu õpingud toetavad igati minu kandidatuuri.
Nagu e-kirjale lisatud CV-st selgub, olen omandanud koolis „X“ majandusalase kõrghariduse ja töötanud kaubanduses kokku üle 10 aasta. Tänu pikaajalisele töökogemusele ja majandushariduse olemasolule olen hästi kursis valdkonnas toimuvaga. Arvan, et ketiüksuse juht peab olema hea organiseerimisvõimega, kiire muutustele reageerija, motiveeriv juht ning loomulikult tööülesannete täitmisel täpne ja professionaalne. Leian, et minus on kõik eelmainitud omadused olemas.
Minu töökogemus ettevõttes X on andnud mulle praktilisi kogemusi personalijuhtimises ja ettevõttest Y olen võtnud kaasa laialdased teadmised kaubanduspraktikatest. Töökuulutust lugedes tundsin ära mitmed tööülesanded, millega olen varasemalt tegelenud – seega ei ole see töö mulle võõras. Sobin suurepäraselt antud ametikohale, sest valdan kõiki kuulutuses nimetatud keeli – olen aastaid suhelnud koostööpartneritega nii eesti, inglise kui ka vene keeles. Olen aastaid õppinud ja elanud Austrias – seega saan ettevõttele tuua lisandväärtust ka saksa keele näol.
Usun, et lisaks varasemale töökogemusele ja omandatud haridusele on minu eelis sel konkursil tõeline kirg antud valdkonna vastu – olen pikalt töötanud kaubanduses ja kinnitan, et just see on ala, kus end ka edaspidi töötamas näen. Samuti plaanin end pidevalt koolitada, et tööandjaga üheskoos ühiste eesmärkide poole püüelda. Olen kindel, et suudan pakutaval ametikohal luua lisandväärtust, mis mõjutab nii meeskonnatööd kui ka ettevõtte tulemusi.
Olen meeleldi nõus vastama tekkivatele küsimustele Teile sobival ajal e-maili jaan@mustikas.ee või telefoni +372 699 7610 teel!
Ootan Teiega kohtumist, et rääkida põhjalikumalt pakutavast ametikohast ja põhjustest, miks leian, et olen Teie ettevõttesse sobiv inimene.
Lugupidamisega
Jaan Mustikas
Loe ka: 5 peamist küsimust CV koostamisel
Heida pilk ka uutele tööpakkumistele Sinu valdkonnas